אדם יוצא לטיול בפעם הראשונה, מאיפה מתחילים?

הפנטזיות על טיול התחילו כבר בין השמירות הארוכות לסיורים המתישים בימים שכל יום לקראת השחרור נספר בכבדות. ימים בהם הראש הרבה לנדוד למחוזות רחוקים, מעבר לשישי בבית, רציתי לחוות חוויות חדשות.

הבנתי שהיעד הבא הוא ללא ספק טיול גדול. ידעתי שאני רוצה לטוס. נקודה. לטוס וליהנות לא משנה איפה, “הרי אני כבר אסתדר בכל מקום…”

רק קצת כסף הפריד ביני לבין הטיול, וכשהטיפים מהעבודה במלצרות התחילו להיערם והמחשבות על הטיול הלכו והתחזקו.

דיברתי עם חבר ילדות שחולם כבר שנים על הודו שנשב ערב אחד ונסגור יחד כרטיס טיסה. ובהגיענו לערב המיוחל וכאשר פנינו אל מול הטיסה הכי המשתלמת, העזתי לשאול אותו בתמימות: “תגיד אחי, מה עושים בהודו?” הוא יישר אליי את מבטו, הוא הסתכל עליי כאילו ביקשתי ממנו להינשא לי. הוא לקח נשימה עמוקה ואמר: “לא יודע, הוא נוסעים לצפון ומסתלבטים שם באיזה גסטהאוס”

“נחמד..” אמרתי בלי להתכוון באמת והבטחתי לו שמחר נמשיך לחפש טיסות זולות יותר ונסגור כרטיס.

באותו לילה ישבתי שעות ארוכות על המחשב כדי לנסות להבין בכלל מה עושים בהודו או במדינות אחרות במזרח. וכמו מאץ’ בטינדר, קראתי על נפאל ובקליק ימינה הזמתי כרטיס טיסה.

טיפ1

הטיפ הראשון הוא לברר עם עצמכם-מה אני רוצה בכלל לראות ולעשות בטיול שלי, האינטרנט עמוס במידע למטיילים ומה שעליכם נותר זה רק למצוא את המאץ’ עם המדינה שהכי ריגשה אתכם וללכת על זה.

טיפ2

המלצה נוספת היא לשמור על ראש פתוח ולזרום למחוזות שלא שיערתם שתגיעו אליהם. כמובן שעם הזמן ועם הטיול החשק משתנה ומרצון לטפס על הרים וגבהות מגיע גם הרצון לרבוץ או להסתובב בין שווקים, מקדשים עתיקים ואפילו להתנדב. שמרו על ראש פתוח.

טיפ3

אחרי שקניתם כבר כרטיס טיסה יש לברר איזה ציוד צריך לקנות לטיול.

אחרי שהבנו שטיול זה גדול ועשוי לשלב בתוכו מספר אטרקציות ההמלצה שלי אליכם ומניסיון שלי ושל מטיילים אחרים-תשקיעו כמה שאפשר בתיק טיולים טוב ובנעליים טובות.

זה לא זול, נכון. אבל יש חשיבות אדירה לציוד שאיתו אתם נושאים את המשקל. תיק איכותי המותאם לגבכם ונעליים טובות יצילו אתכם מכאבי ברכיים וגב ויתנו לכם תחושה טובה בטיול. כמובן שאפשר לקחת תיק ונעליים מחבר/חברה/אח/אחות אבל תיק שנוח למישהו אחר לא בהכרח יהיה נוח לכם ובין אם אתם מטרקים גדולים ובין אם לא, לטייל עם תיק שלא מותאם לכם יכול לבאס את הטיול.

טיפ4

אז החלטתם להשקיע בתיק ובנעליים (וככל הנראה בעוד ציוד). קפצו לחנות הטיולים הקרובה אליכם ותנו למוכרים שזה כל חייהם (לא מגזים) לתת לכם מהידע שלהם, יש מבחר תיקים לא קטן והם יתאימו לכם את הציוד האידיאלי אליכם בתקציב שלכם.

טיפ4.5

ראו מקסימום 2 חנויות, נסו מקסימום 3 זוגות נעליים ו3 תיקים. לנסות את כל הנעליים והתיקים בחנות עלול לבלבל ולהתיש אתכם. דרשו מהמוכר לדעת מה היתרון הטכנולוגי של הציוד שהם נותנים לכם, במה הוא שונה מאחרים ואיך זה מועיל לטיול שלכם. אל תהססו לשאול, ידע זה כוח.

טיפ5

אז יש יעד ויש כרטיס ויש גם ציוד, מה עכשיו?

ביטוח נסיעות לטיסה לחול זה ביטוח חשוב מאין כמוהו. הדעה הרווחת היא שצריך לעשות את הביטוח בסמוך לתאריך הטיסה וזה כלל לא נכון. ככל שתקדימו לבטח את עצמכם יש סעיף (ברוב פוליסות הביטוח) של ביטול/קיצור נסיעה כלומר במידה ובשל סיבה רפואית אתם לא יכולים לטוס, חברת הביטוח תכסה לכם את העלויות על הביטול של הטיסה והמלונות שהזמנתם. זה קריטי וחשוב וחבל על הטיפים שילכו לפח.

*דרך חברת הראל יש ביטוח שמכסה עד 80% מסכום ההוצאה על הטיסות והמלונות במידה ותבחרו סתם לדחות את הטיול שלכם בשנה או כי לא מתחשק לכם(!).

ביטוחי נסיעות תוכלו לסגור במחיר מוזל דרך סניפי למטייל לאחר שקניתם את הציוד הדרוש.

טיפ6

מכשיר איתור לווייני, זהו מכשיר שנראה כמו פלאפון ישן שאיתו תוכלו לסמס ללא הגבלה בכל מדינה שתבקרו בה, לנווט, לחזות את מזג האוויר ולשלוח אותות מצוקה לחברת חילוץ במקרה ואתם צריכים (מתאים ונחוץ לכל סוגי המטיילים).

נשאלת השאלה מדוע צריך להשכיר טלפון מסוג זה הרי יש לכל אחד יש טלפון חכם ביד.

התשובה פשוטה-לא תמיד יש קליטה באזורי טיולים במדינות השונות (כמו כן גם לא בשבילים בישראל). בעזרת מכשיר זה תמיד תוכלו להיות מחוברים באמצעות הלוויין וכמו כן, לחצן המצוקה יזעיק אליכם כוחות במידי(!) לנקודת שהותכם ללא עיכובים מיותרים.

בצבא שירתי בגדוד צנחנים, כיום אני סטודנט לקולנוע תקשורת וחינוך ועובד ב”למטייל”, ממשיך לעזור לאנשים לקראת המסע הזה שהוא אגב כל כך חשוב במרוץ החיים. עבודה ולימודים יחכו. השחרור מהצבא זה הזמן הטוב ביותר לטייל משום שאינכם מוגבלים בזמן או משימות כמו חזרה ללימודים (טיפ 6.5-השמרו בטיול מפני סטודנטים ממומרים שמבינים שהטיול הקצר שלהם עתיד להיגמר והם צריכים לחזור לעוד סמסטר).

כמו כן תרגישו חופשי לטייל עם חבר או חברה אך אל תוותרו על עצמיכם בטיול. לא בושה להתפצל ולהמשיך לראות משהו אחר שמעניין אתכם יותר, זמן הטיול הוא ייחודי ואין שני לו, לא תהיה עוד הזדמנות לחוויה מסדר גודל שכזה. תאמו ציפיות עם הפרטנר איתו אתם טסים.