בחרתי תואר שבא לי ללמוד.
כמה אני צריך/ה לקבל בפסיכומטרי? האם בכלל אני צריך/ה פסיכומטרי? כבר יש לי פסיכומטרי, אולי עדיף לי לשפר אותו או דווקא בגרות? ואם בגרות, איזה בגרות עלי לשפר?

הדרך לתואר יכולה להיות לפעמים לא ברורה. הנה כמה צעדים שרצוי לבדוק כדי לדעת בדיוק איך להגיע לשם:

צעד 1: בדיקת תנאי הקבלה
ניכנס לאתר הפקולטה אליה אנחנו רוצים להירשם, ונבדוק מה הסכם הדרוש לאותו מקצוע והאם יש דרישות מיוחדות לקבלה (לדוגמה: תארים שידרשו מתמטיקה ברמה של 4 יחידות לימוד בציון 90 או 5 יחידות בציון 80).

צעד 2: להכניס את הציונים למחשבון
בכל אתר של מוסד להשכלה גבוהה יש חלק שנקרא ”חישוב סיכויי קבלה – מחשבונים“. היכנסו לאתר המוסד אליו אתם מעוניינים להירשם, ותחפשו את החלק הזה. שם בדרך כלל תמצאו מספר מחשבונים. המחשבון הראשון הרלוונטי אליכם כנראה יהיה ממוצע הבגרות (החישוב משתנה ממוסד למוסד). משם נשתמש במחשבון סכם (או סכם הנדסה למי שמתעניין בהנדסה). אם עוד לא עשיתם פסיכומטרי – ניתן ”לשחק“ עם הציון ולראות מה הציון המינימלי הדרוש על מנת לעבור את הסכם (שימו לב שכל נקודה משפיעה מאוד… בחישוב סכם הנדסה לדוגמה, כל נקודה נוספת בציון הכמותי מעלה את הסכם משמעותית)

צעד 3: לבדוק- האם יש ציון נמוך שמוריד לי את הממוצע? מה החשיבות של אותו ציון?
אם כבר עשיתם פסיכומטרי ואתם מנסים להימנע מלעשות אותו שוב, או שאתם מחפשים דרך אחרת לשפר את הסכם, נתחיל להסתכל על תעודת הבגרות. האם יש שם ציון במקצוע כלשהו שמוריד מאוד את הממוצע ואולי שווה לשפר אותו? תשחקו עם המחשבון ותנסו לראות מה קורה אם אתם משפרים את אותו ציון. שימו לב שמקצועות שעשיתם בהם 5 יחידות הם בעלי משקל גדול יותר וישפיעו יותר על הסכם.
אם תרצו לשפר מקצוע ממקצועות הליבה (תנ“ך, עברית, אנגלית, ספרות, היסטוריה, אזרחות, מתמטיקה) ניתן לשפר במועד חורף ובמועד קיץ. כל השאר – מועד קיץ בלבד.

צעד 4: האם יש מקצועות שכדאי לי להשלים ל-5 יחידות?
דרך נוספת לשפר את הממוצע בבגרות הוא להרחיב מקצוע קיים – כלומר במקום 2 יחידות, לעשות 5 יחידות. מושג שכדאי להכיר – ”השילוש הקדוש“: ספרות, היסטוריה, תנ“ך – אלה המקצועות שבדרך כלל אנשים ירחיבו. שוב, תשחקו עם המחשבון ותראו עד כמה זה יעזור לממוצע הכללי. תתייעצו עם אנשים ששיפרו בשביל לדעת במה כרוך התהליך ותחשבו גם מה לכם יותר קל מבין השלושה. את מבחני הבגרות האלה ניתן לעשות רק במועד קיץ.

צעד 5: האם יעזור לי להוסיף מגמה נוספת?
אופציה נוספת לשפר את הממוצע היא להרחיב מקצוע נוסף ברמה של 5 יחידות לימוד. יש מקצועות מסוימים שדורשים רקע בפיזיקה. אם לא, הרבה יבחרו להרחיב גיאוגרפיה.