איפשהו בין סגירת שבת שם לשמירות בחג פה, ועוד אחרי שהגיע המענק, אולי יצאת מהצבא עם סכום כסף לא רע בכלל. בשלב זה שווה לשקול האם כדאי להשקיע חלק מהכסף הזה במשהו, ולא להשאיר אותו סתם כך ב”עובר ושב”. בעבר, הבנקים העניקו ריבית מעל סכום כסף מסוים, אך כיום אין כל יתרון לכסף ש”יושב בבנק”. מצד שני, כפי שאנחנו שומעים הרבה בחדשות על מניות שעולות ויורדות, להשקיע במניות, אגרות חוב וניירות ערך יכול להיות צעד מעט מסוכן למי שאין לו ניסיון/הכוונה בתחום.

אז איפה כן להשקיע את הכסף? ישנן כמה אופציות:

קרן נאמנות
מה זה? מכשיר פיננסי שמטרתו השקעה משותפת בניירות ערך סחירים. במילים אחרות, תחשבו על כך כמו חשבון בנק שאנשים רבים העבירו אליו כסף. החשבון מנוהל על ידי מנהל הקרן שהוא מומחה בתחומו. הרציונל הוא שכל המשקיעים בקרן ירוויחו מהחזקתה ומהעסקאות שמבוצעות תחתה (בהתאם לחלק שלהם באחוזים).
יתרונות? השקעה בקרן נאמנות נחשבת יותר בטוחה, וגם קל יותר להפוך את ההשקעה למזומנים באופן מידי.
חסרונות? הקרנות לוקחות דמי ניהול, שיכולים להיות גבוהים. זה משהו שחייבים לבדוק לפני שמשקיעים בקרן מסוימת. כמו כן, יילקחו מכם עמלות.
איפה ניתן להשיג על כך מידע נוסף?
אתר “מאיה” תחת “קרנות”
אתר “גלובס”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קופת גמל

מה זה? מכשיר חיסכון לטווח ארוך או בינוני, שמטרתו לחסוך כספים שיהיה ניתן למשוך בעתיד. רוב ה”עמיתים” (משקיעים בקופת הגמל) יעבירו בהוראת קבע סכום כסף כל חודש. גם כאן, כל הכספים מנוהלים בידי מנהלי הקופה, וכל עמית יקבל את רווחו מהקופה הכללית ביחס לחלק שלו בקופה. את הכסף ניתן לקבל בגיל 60, או לפניו בתנאים מסוימים.
יתרונות? היתרון המרכזי הוא הטבות המס, כתלות בשכר כמובן.

קרן פנסיה
מה זה? גם כאן מדובר בעיקרון ה”חשבון המשותף” שמנוהל בידי מנהל העמותה. בכל חודש, העובד והמעסיק מפקידים סכום מסוים לקרן. זוהי תוכנית לביטוח פנסיוני המבטיחה תשלום חודשי לכל ימי חייו של העובד עם פרישתו מעבודה בגיל הפרישה. בעצם, כמו משכורת חודשית ליום שאחרי גיל היציאה לפנסיה. קרן הפנסיה כוללת שני כיסויים נוספים: ביטוח מפני אובדן כושר עבודה וביטוח שארים שידאג להכנסה חודשית לבני המשפחה במקרה של מוות.

https://www.hon.co.il – “למידע נוסף על כל אלה (ועוד), ממליצה לקרוא באתר “הון”